Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Την Τετάρτη 03/03/2021, τις πρώτες ώρες των μαθημάτων, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ενημέρωση, σχετική με τον Σχολικό Εκφοβισμό (BULLYING).

Την ημερίδα την παρουσίασε η κ. Αθηνά Μπελέρη (Πληροφορικός ΠΕ86) σε συνεργασία με την Κοινωνική Λειτουργό του Σχολείου μας, κ. Πολυξένη Μακρή.

Στην ημερίδα συνδέθηκαν 201 άτομα, στα οποία δόθηκαν προς (online) συμπλήρωση δύο ερωτηματολόγια.

Τα αποτελέσματα των ερωτηματολογίων παρουσιάστηκαν στους μαθητές και σχολιάστηκαν και ερμηνεύτηκαν από την κ. Πολυξένη Μακρή.

Η συμμετοχή των μαθητών στην ημερίδα κρίθηκε ιδιαίτερα ενεργή.

Δράσεις κατά του Bullying θα συνεχίσουν να υπάρχουν καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους, σε συνεργασία με όλους τους καθηγητές του σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές που συμμετείχαν, και τους καθηγητές που με τις παρεμβάσεις τους, ανέδειξαν την σοβαρότητα του θέματος.

Παρακάτω σας δίνεται η δυνατότητα να κατεβάσετε το αρχείο της παρουσίασης και να δείτε και τις απαντήσεις των ερωτηματολογίων που δόθηκαν.

Αφήστε ένα σχόλιο