ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ UNITE THEMall ΤΟΥ ELEVEN CAMPAIGN

Οι μαθητές της Γ Γυμνασίου του σχολείου μας στην εκδήλωση UNITE THEMall του ELEVEN CAMPAIGN στο THE MALL ATHENS .

Μια εκδηλώση που αναδεικνύει τη δύναμη που έχει ο αθλητισμός και ειδικά το ποδόσφαιρο να γκρεμίσει τις διαφορές ανάμεσα σε ανθρώπους διαφορετικής φυλής, χρώματος και φύλου.

Να τους ενώσει για την χαρά του αγώνα με σημαία την υψηλή ιδέα του ” ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ”

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΕΛΠΕ

Οι μαθητές της Γ τάξης του γυμνασίου Άνοιξης επισκέφθηκαν χθες 21 Φεβρουαρίου 2017 τις εγκαταστάσεις των διυλιστήριων της εταιρείας “ΕΛΛΗΝΙΚΆ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ”.

Για ακόμη μια χρονιά οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τους τρόπους που γίνεται η εξόρυξη αλλα και η επεξεργασία πετρελαίου , το εύρος των δραστηριοτήτων της εταιρείας αλλά τις δυνατότητες επαγγελματικης αποκαταστασης των νέων και τέλος ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις των διυλιστήριων.

Οι μαθητές μας απόλαυσαν άλλη μια φορά την φιλοξενία της ομάδας “ΕΤΑΙΡΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΉΣ ΕΥΘΥΝΗΣ” της εταιρείας, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά .

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

Την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2016 οι μαθητές της Α ´ τάξης επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης.

Στη συνέχεια ομάδα μαθητών επισκέφθηκαν το ΠΙΚΠΑ ΠΕΝΤΕΛΗΣ οπου προσέφεραν για τα παιδια του ιδρύματος βρεφικές πάνες και παιχνίδια

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ “ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΩΡΗΣ”

Στο πλαίσιο της θεατρικής μύησης και εκπαίδευσης οι μαθητές της Β´ τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2016 παρακολούθησαν και απόλαυσαν την καταπληκτική θεατρική παράσταση ¨ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΩΡΗΣ¨ του Α. Καρκαβίτσα στο θέατρο Βεάκη.

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ” ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ”

Τη Δευτέρα 7/11/2016 οι μαθητές της Γ´ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ”

ΤΥΜΒΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΑ

Στις 30 /09/2016 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία ο πρώτος σχολικός περίπατος στον Τύμβο και στην παραλία Μαραθώνα.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την ιστορία του σημαντικού αυτού τόπου για τον Ελληνισμό και τη ευρωπαϊκή του διασταση.

Ταυτόχρονα ψυχαγωγήθηκαν και χαλάρωσαν ερχόμενοι σε επαφή με την ομορφιά της αττικής φύσης και του εύκρατου κλίματος !!!